Naše príbehy

Naše príbehy stručne odhaľujú, akí sme boli, čo sa stalo a akí sme teraz

Patricia

...Mám právo na šťastie...zrecidivovala som po 10tich rokoch, ani dlhodobá abstinencia nezaručuje , že  dokážem kontrolovane piť. Raz som alkoholička a musím to prijať aj svoju bezmocnosť nad alkoholom....moje pocity boli otupené a hoci som nepila ,celých 10rokov som nerobila nič so svojimi...

Jozef

Môj príbeh: Narodil som sa a žijem v rodine kde nás bolo 6 ľudí, Úplná rodina, Otec-Mama a 4, bratia. Som "najmladší" z bratov a pociťujem to do dnešného dňa aj keď mám polovicu života za "SEBOU" Už ako malí chlapec, som mal dočinenie z alkoholom, Otec pil celý život bol alkoholik number 1. Dielo...

Kris

Veľmi dobre si spomínam ma svoje prvé okno. A to som mala len 17. Pamätám, že sme sa lúčili so strednou školou už nejaký ten týždeň a domov som chodievala v stále dezolátnejšom stave. Rodičia ma už nechceli nikam púšťať. Musela som im sľúbiť, že v ten večer sa vrátim posledným autobusom. Dokonca...

Michaela

Michaela alkoholička... Alkohol jsem znala vlastně od malička. Matka s otcem chlastali. Jejich kamarádi chlastali, sousedi chlastali, všichni chlastali. Z té doby si pamatuju křik, pláč, třískot rozbitého skla a hlavně... samotu a  strach. Nenáviděla jsem alkohol, kradl mi rodiče. Snažila jsem se dělat vše proto aby  byli střízliví. Nedařilo se. S mladším bratrem jsme si slíbili,že nikdy nebudeme pít. Alkohol byl prostě zlo. Na dětství mám opravdu jen málo hezkých vzpomínek. Rodiče věčně v lihu, ve třetí třídě jsem se omylem  dověděla že můj otec vlastně není mým otcem a tak jsem byla vhodný adept na urážky a posměch. Neměla jsem nikoho,za kým bych mohla jít.Moc jsem si přála žít v rodině bez alkoholu. S kamarády,kterým na mě záleží.   Bylo mi kolem 12 let když kamarádka přinesla lahev se zbytkem alkoholu.V té době vše co bylo zakázané,pro mě bylo dost lákavé.Každá jsme si daly pár loků a hrály si na opilé.Vlastně jsme  ani hrát nemusely,aspoň já ne... Po pár...

Jirka

Jmenuji se Jirka a jsem alkoholik. V souvislosti s mým dětstvím mi utkvěl v paměti vtip co by parodie na jednu reklamu: „Už jako malý jsem se motal v kuchyni, motala se máma, motal se i táta.“ Docela hodně to totiž vystihuje moje vzpomínky na rané dětství a dospívání. Moji rodiče byli oba dva těžce závislí alkoholici. Máma, co by zdravotní sestra se snadným přístupem k lékům všeho druhu, to kombinovala s Diazepamem, a proto také zemřela velmi mladá, ve čtyřiceti letech na cirhózu jater. Táta na to samé asi o sedmnáct let později. Pamatuji se, že jako malý jsem se modlil k Bohu, aby rodiče přestali pít. Časem jsem své prosby stupňoval. Přál jsem si dostat šanci jim ukázat, jak jednoduché je přestat pít. Vždyť co může být proboha jednodušší než přestat pít alkohol??? V áčkách jsem někde poprvé zaslechl, že bychom měli být opatrní na to, co si přejeme, protože Bůh by také mohl naše prosby vyslyšet. Jako malému se mi ale zdálo, že mne žádný Bůh...

Honza

  Ahoj, volám sa Honza a som alkoholik a gambler, Už v časoch, keď mi bolo "-násť", tak sme sa ako mladí pomerne dosť často opíjali. Na vojne tiež a keď som sa presťahoval do ČR za prácou tak tu taktiež. Žiť odlúčený od rodiny prinášalo rôzne "výhody". Domov (na ubytovnu, neskôr na byt) som sa mohol vracať kedy som chcel a v akom stave som chcel. Nikto mi nič nevyčítal, nikto ma nestrážil. Takto som preflámoval obdobie do 29.roka môjho života. Celé toto obdobie bol jeden veľký kolotoč, kedy sa chodilo do práce a cez voľno po sportbaroch na pivá a sázky/automaty (a boli aj experimenty s drogami). Za alkoholika som sa vtedy nepovažoval, skôr som si bol vedomý, že mám problém s hraním. Pil som väčšinou len pivá (v poslednej dobe víno), ale nič to nemení na tom, že som sa x-krát vracal domov ráno, ani neviem ako a mal som často okná. Za celé toto obdobie som prehral niečo cez milión a zostal mi ešte dlh cca pol milióna, ktorý splácam (vybavil som si osobný bankrot)....

12 Kroků Anonymních alkoholiků:

 1. Přiznali jsme si svou bezmocnost nad alkoholem – že se naše životy staly nezvladatelnými.
 2. Dospěli jsme k víře, že síla větší než naše může obnovit naše duševní zdraví.
 3. Rozhodli jsme se předat svoji vůli a svůj život do péče Boha, tak jak ho my sami chápeme.
 4. Provedli jsme důkladnou a nebojácnou morální inventuru sami sebe.
 5. Přiznali jsme Bohu, sami sobě a jiné lidské bytosti přesnou povahu svých chyb.
 6. Byli jsme zcela připraveni, aby Bůh odstranil všechny tyto naše charakterové vady.
 7. Pokorně jsme ho požádali, aby naše nedostatky odstranil.
 8. Sepsali jsme listinu všech lidí, kterým jsme ublížili, a dospěli jsme k ochotě jim to všem nahradit.
 9. Provedli jsme tyto nápravy ve všech případech, kdy nám to situace dovolí, s výjimkou, kdy by naše počínání jim nebo jiným lidem ublížilo.
 10. Pokračovali jsme v provádění osobní inventury, a když jsme chybovali, okamžitě jsme to přiznali.
 11. Pomocí modlitby a meditace jsme hledali, jak zdokonalit svůj vědomý styk s Bohem, jak jsme ho chápali my, a modlili jsme se pouze za to, aby se nám dostalo poznání jeho vůle a síly ji uskutečnit.
 12. Výsledkem těchto kroků bylo, že jsme se duchovně probudili a v důsledku toho jsme projevili snahu předávat toto poselství ostatním alkoholikům a uplatňovat tyto principy ve všech našich záležitostech.

 

12 Tradic Anonymních alkoholiků:

 1. Naše společné blaho by mělo být na prvním místě, osobní uzdravení závisí na jednotě AA.
 2. Pro účely naší skupiny je zde pouze jedna konečná autorita - milující Bůh, tak jak se projevuje sám v našem skupinovém svědomí. Naši vedoucí jsou pouze důvěryhodní služebníci; nevládnou nám.
 3. Jediným požadavkem pro členství v AA je touha přestat pít.
 4. Každá skupina by měla být autonomní s výjimkou případů, které ovlivňují ostatní skupiny nebo AA jako celek.
 5. Každá skupina má pouze jediný hlavní účel - předávat své poselství alkoholikovi, který ještě trpí.
 6. Skupina AA by nikdy neměla podporovat ani financovat jakékoliv příbuzné zařízení, nebo podnik stojící mimo AA, ani mu propůjčovat jméno AA, aby nás problémy peněz, majetku a prestiže neodváděly od našeho hlavního účelu.
 7. Každá skupina AA by měla být plně soběstačná a odmítat příspěvky z vnějšku.
 8. Anonymní alkoholici by měli navždy zůstat neprofesionálními, i když naše střediska služeb mohou zaměstnávat specializované pracovníky.
 9. AA jako takové by nikdy nemělo být organizováno, ale my můžeme vytvářet služební rady nebo komise přímo odpovědné těm, kterým slouží.
 10. Anonymní alkoholici nemají názor na záležitosti mimo společenství, proto by jméno AA nemělo být nikdy zataženo do veřejných sporů.
 11. Naše vztahy k veřejnosti jsou založeny spíše na přitažlivosti než na reklamě, musíme vždy zachovávat osobní anonymitu na úrovni tisku, rozhlasu a filmu.
 12. Anonymita je duchovním základem všech našich Tradic, která nám stále připomíná, abychom kladli principy před osobnosti.